Kokia yra rezonatoriaus paskirtis?
Rezonatoriaus paskirtis yra ne tik išmetimo dujų nukreipimas per sistemą. Tad ką rezonatorius daro išmetimo sistemoje? Jo tikslas yra moduliuoti ir keisti išmetimo garsą, sureguliuojant jį į labiau organizuotą modelį. Iš esmės, rezonatorius veikia kaip didelė aidinti kamera.
Manipuliuodamas garso bangų dažniais, rezonatorius pašalina aukštus triukšmus ir erzinančius ūžesius bei vibracijas, suteikdamas lygesnį išmetimo garsą. Nors rezonatorius nepažemina garso lygio, jis kartu su duslintuvu puikiai sumažina triukšmą ir monotoniją, pagerindamas važiavimo komfortą tiek vairuotojui, tiek keleiviams. Jei automobilio savininkai patiria monotonišką garsą tam tikrame variklio sūkių diapazone (RPM), rezonatorius gali padėti jį pašalinti.
Be to, rezonatoriai atlieka svarbų vaidmenį išmetimo proceso optimizavime, padedant varikliui gaminti daugiau galios ir sumažinti degalų sąnaudas.
Kaip veikia rezonatorius?
Ne visi rezonatoriai sukurti vienodai, tačiau visuose yra tam tikros formos garsą slopinančios medžiagos, apvyniotos aplink perforuotus vamzdžius, kurių ilgiai ir skersmenys parinkti labai tiksliai.
Rezonatorius automobilyje veikia pagal principą, vadinamą destruktyviąja interferencija – tai ta pati technologija, naudojama triukšmą slopinančiose ausinėse. Kai aukšto ir žemo dažnio garso bangos pasiekia rezonatorių, jos atsimuša į išorines sieneles (rezonuodamos), taip panaikindamos aukštus ir erzinančius tonus, pašalindamos išmetimo monotoniją. Tai taip pat palengvina duslintuvo darbą, nesumažinant variklio efektyvumo ar galios.
Idealiu atveju rezonatorius sukurtas taip, kad veiktų dažnių diapazone, kuriame variklis skleidžia daugiausia triukšmo. Tačiau net jei dažnis nėra tiksliai toks, kokiam rezonatorius buvo suderintas, jis vis tiek gali sukelti tam tikrą destruktyvią interferenciją ir pagerinti važiavimo patirtį
Ką apsvarstyti perkant antrinę išmetimo sistemos rezonatorių
Jei planuojate įsigyti antrinį išmetimo sistemos rezonatorių, turėtumėte atsižvelgti į keletą veiksnių, kad pasiektumėte geriausius rezultatus:
- Dydis: Antriniai rezonatoriai gali būti skirtingo skersmens ir vamzdžių ilgių – tai nėra vieno dydžio komponentai, tinkantys visiems. Dydis, kurį turėtumėte pasirinkti, priklauso nuo išmetimo sistemos, kuri jau yra įdiegta jūsų automobilyje. Svarbu tiksliai pasirinkti rezonatorių, kurio įleidimo ir išleidimo skersmuo būtų suderinamas su jūsų duslintuvu.
- Medžiaga: Medžiaga, iš kurios pagamintas rezonatorius, turi didelę įtaką jo ilgaamžiškumui ir veikimui. Jei randate antrinį rezonatorių, pagamintą iš ilgaamžės ir patvarios medžiagos, tokios kaip 304 nerūdijantis plienas, verta investuoti. Kadangi rezonatorius automobilyje yra arti žemės, taip pat svarbu užtikrinti, kad medžiaga būtų atspari korozijai ir rūdims.
Patarimai įrengiant išmetimo rezonatorių
Jei svarstote apie antrinio išmetimo rezonatoriaus įrengimą savo automobilyje, turite keletą pasirinkimų: galite nuvežti jį pas profesionalus arba pabandyti įdiegti patys. Jei esate „Pasidaryk pats“ tipo žmogus, įsidėmėkite keletą dalykų, kad diegimo procesas būtų sklandus. Štai keli patarimai:
- Darbo aplinka: Dirbkite gerai vėdinamoje vietoje, kad išvengtumėte per didelio išmetamųjų dujų kaupimosi garaže ar darbo vietoje.
- Komponentų temperatūra: Jei automobilis veikė ilgesnį laiką, komponentai po juo bus karšti. Leiskite jiems atvėsti prieš tęsdami darbus.
- Saugumo priemonės: Kai kurie rezonatoriai yra suvirinami komponentai. Įsitikinkite, kad visuomet naudojate tinkamą saugos įrangą, kad išvengtumėte nelaimingų atsitikimų.
- Stebėkite problemas: Neignoruokite keisto garso, kvapo ar našumo problemų po rezonatoriaus įdiegimo. Bet kuris iš šių požymių gali reikšti, kad rezonatorius buvo netinkamai įrengtas ir tai gali sukelti būsimas priežiūros problemas.
Rezonatorius ir duslintuvas
Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad rezonatoriai ir duslintuvai yra vienodi, jie atlieka skirtingas funkcijas ir turi skirtingus dizainus išmetimo sistemoje.
Rezonatoriai
- Funkcija: Rezonatoriai naudojasi tiesia vamzdžio konstrukcija, kuri keičia ir slopina tam tikrus variklio garsus dar prieš jiems patenkant į duslintuvą.
- Garso kontrolė: Rezonatoriai turi mažiau vidinių pertvarų nei duslintuvai. Jie tiesiogiai nemažina garso lygio ir neperadresuoja išmetamųjų dujų kaip duslintuvas.
Duslintuvai
- Funkcija: Duslintuvai, naudodami vamzdelius, pertvaras ir kitas medžiagas, tokias kaip stiklo pluoštas, mažina variklio garsų tūrį, kai jie išeina iš išmetimo sistemos.
- Garso kontrolė ir išmetamųjų dujų filtravimas: Duslintuvai taip pat filtruoja išmetamąsias dujas, kurios praėjo pro katalizatorių, prieš išskiriant jas į atmosferą.
Nors abi šios dalys padeda kontroliuoti garsus, rezonatorius veikia slopindamas tam tikrus dažnius, o duslintuvas labiau sumažina bendrą garso lygį ir filtruoja išmetamąsias dujas.