12 automobilio priežiūros patarimų ilgesniam tarnavimui

12 automobilio priežiūros patarimų ilgesniam tarnavimui

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-04-08

Rūpinimasis savo automobiliu reikalauja pastangų. Nepaisant to, iniciatyvus požiūris į jo priežiūrą yra geriausias būdas išvengti brangių remontų (ir rimtų galvos skausmų) ateityje. Reguliari priežiūra maksimaliai padidina jūsų transporto priemonės tarnavimo laiką ir našumą. Gerai prižiūrėtas automobilis taip pat mažiau laiko praleidžia remonto dirbtuvėse, todėl sutaupote pinigų ir laiko. Svarbiausia, kad iniciatyvi priežiūra apsaugo jus nuo automobilio problemų – ir tas ramybės jausmas yra nepakeičiamas. Dauguma automobilių savininkų mano, kad jie turi būti patyrę mechanikai, kad galėtų prižiūrėti savo automobilius. Tai toli gražu nėra tiesa. Viskas, ką jums reikia padaryti, yra suprasti, ką reikia daryti ir kaip dažnai. Norėdami padėti jums pradėti, sukūrėme 12 punktų transporto priemonės priežiūros kontrolinį sąrašą. Jei laikysitės šio sąrašo, turėsite geresnę galimybę išlaikyti savo transporto priemonę puikios būklės.

1. Variklio alyva

Variklio alyvos tikrinimas turėtų būti jūsų transporto priemonės priežiūros kontrolinio sąrašo viršuje. Variklio alyva palaiko jūsų variklį sveiką ir prailgina jo tarnavimo laiką:

  • Tepdama variklio dalis ir mažindama jų nusidėvėjimą
  • Laikydama variklio dalis švarias
  • Vėsindama variklį
  • Veikdama kaip dinaminis sandariklis dalyse, kaip degimo kamera
  • Amortizuodama mechaninius smūgius
  • Apsaugodama nuo korozijos

Alyvos keitimas automobiliuose paprastai yra neskausminga procedūra, ypač jei nuvežate automobilį į serviso centrą. Paprastai seniems automobiliams reikia keisti alyvą kas 5 000 kilometrų. Naujesniems automobiliams alyvą reikia keisti kas 8 000-11 000 kilometrų. Tačiau rida nėra vienintelis dalykas, kuris nurodo, kada reikia keisti variklio alyvą. Pavyzdžiui, jei jūsų automobilio alyvos keitimo lemputė įsijungia, gali būti, kad jau laikas keisti alyvą. Taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį, jei jaučiate alyvos kvapą automobilyje arba girdite variklio bildesį. Abu atvejai gali reikšti, kad laikas keisti alyvą. Stenkitės patikrinti alyvos lygį kaskart, kai nuvežate automobilį į dirbtuves. Taip pat rekomenduojama turėti alyvos butelį su savimi, ypač jei planuojate ilgą kelionę. Jei reikia, galite lengvai papildyti variklio alyvą.

2. Padangų slėgis

Reguliariai tikrinkite padangų slėgį, įskaitant atsarginės padangos slėgį. Tai būtina daryti prieš ilgą kelionę arba prieš traukiant sunkią krovinį. Nepakankamai pripūstos padangos gali greitai ir per daug nusidėvėti bei sumažinti degalų sąnaudas. Be to, normalus padangų slėgis yra būtinas jūsų saugumui kelyje užtikrinti. Nepakankamai pripūstos padangos kelia rimtą hidroplanavimo riziką. Jos gali prarasti kontaktą su kelio danga, o tai gali sukelti pavojingus (ar net mirtinus) nelaimingus atsitikimus. Paprastai automobilių padangų slėgis yra tarp 2,2~2,8 bar, kai padangos yra šaltos. Tai gali skirtis priklausomai nuo automobilio modelio ir dydžio. Paprastai rekomenduojamą slėgį galite rasti ant lipduko vairuotojo durų vidinėje pusėje arba ant padangų šoninės sienelės. Įsitikinkite, kad tikrinate padangų slėgį kaskart, kai sustojate degalinėje. Jei viena ar daugiau padangų yra nepakankamai pripūstos, pripildykite jas prieš grįždami į kelią.

3. Padangų protektorius

Patikrinkite padangų protektoriaus gylį, kad įsitikintumėte, jog nėra per didelio nusidėvėjimo. Rekomenduojamo protektoriaus gylio palaikymas yra svarbus saugumui ir našumui. Protektoriaus gylis suteikia geresnį sukibimą ir sumažina hidroplanavimo riziką. Deja, dauguma automobilių savininkų linkę nepaisyti padangų protektoriaus gylio. Rekomenduojama stebėti padangų protektoriaus gylį, kai jis siekia 4 mm. Jei jis yra 3 mm, greitai reikės keisti padangas. Jei jis yra 2 mm arba mažiau, padangas reikia keisti nedelsiant. Galite naudoti matuoklį, kad patikrintumėte padangų protektoriaus gylį. Tačiau „penny” testas vis dar yra vienas iš paprasčiausių būdų patikrinti gylį. Štai ką turite padaryti:

  • Įkiškite monetą į padangos protektoriaus griovelį.
  • Laikykite monetą žemyn galva ir žiūrėkite į save.
  • Pažiūrėkite, ar galite matyti visą monetos viršų.

Jei galite matyti monetos viršų, protektorius yra mažesnis nei 2 mm. Kitaip tariant, turėtumėte nedelsiant pakeisti padangas. Dauguma padangų taip pat turi protektoriaus nusidėvėjimo indikatorius, įmontuotus griovelių apačioje keliose vietose. Jei šie indikatoriai tampa lygūs, jūsų padangos protektoriaus gylis yra mažesnis nei 2 mm. Tai reiškia, kad laikas pirkti naujas padangas.

4. Aušinimo skysčio lygiai

Kitas svarbus uždavinys jūsų transporto priemonės priežiūros sąraše turėtų būti aušinimo skysčio lygių tikrinimas. Būtinai tikrinkite šiuos lygius kas mėnesį, ypač prieš ilgus keliones. Mažas aušinimo skysčio lygis gali sukelti variklio perkaitimą ir gedimą. Aušinimo skysčio keitimo intervalai gali labai skirtis priklausomai nuo jūsų vairavimo įpročių, automobilio amžiaus ir modelio. Dauguma automobilių ekspertų rekomenduoja pirmąjį alyvos ir aušinimo skysčio keitimą atlikti po 100 000 kilometrų. Tačiau būtinai keiskite aušinimo skystį kas 50 000 kilometrų po to.

5. Priekinio stiklo plovimo skystis

Visada turite laikyti priekinio stiklo plovimo skystį pilną. Niekada nežinote, kada ir kaip jūsų priekinis stiklas taps nešvarus, o tai gali rimtai sumažinti jūsų matomumą kelyje. Paprastai skysčio rezervuarą rasite po variklio dangčiu. Ieškokite konteinerio su priekinio stiklo/vandens simboliu. Jei turite galinio stiklo valytuvą, gali tekti ieškoti antro konteinerio. Skysčio keitimas yra pakankamai paprastas. Tai tikriausiai lengviausia užduotis jūsų transporto priemonės priežiūros sąraše. Tiesiog nuimkite dangtelį, pakeiskite skystį ir vėl uždarykite dangtelį. Dabar galite vėl grįžti į kelią.

6. Priekinio stiklo valytuvai

Priekinio stiklo valytuvų priežiūra yra vienodai svarbi. Kadangi priekinio stiklo valytuvai pagaminti iš gumos, jie laikui bėgant nusidėvi. Paprastai juos reikia keisti kartą per metus arba kai jie sugenda. Tačiau visada keiskite valytuvus prieš jūsų regiono lietaus sezoną. Valytuvų šepetėlius galite lengvai pakeisti patys. Daugumai automobilių nereikia įrankių, kad juos pakeistumėte. Vis dėlto, jei norite, kad šį darbą atliktų profesionalas, galite paprašyti mechaniko tai padaryti, kai kitą kartą nuvešite automobilį į dirbtuves.

7. Transmisijos skystis

Transmisijos skystis veikia kaip tiek alyva, tiek hidraulinis skystis. Jis tepa, valo ir palaiko judančias pavarų dalis. Tuo pačiu metu jis taip pat aušina transmisiją. Kadangi transmisijos skystis laikui bėgant blogėja, jį reikia reguliariai keisti. Dauguma gamintojų rekomenduoja keisti jį kas 50 000-100 000 kilometrų mechaninei transmisijai. Automatinei transmisijai galite jį keisti kas 100 000-160 000 kilometrų. Žinoma, nėra žalos keisti jį anksčiau – ypač jei jūsų automobilis patiria gana didelį naudojimą.

8. Priekiniai žibintai, posūkių signalai ir stabdžių/parkavimo žibintai

Visi jūsų transporto priemonės žibintai turi veikti visada. Neveikiantys žibintai gali sukelti problemų, jau nekalbant apie avarijas. Tikrinkite visus savo automobilio žibintus kartą per mėnesį. Įjunkite degimą ir pažiūrėkite, ar veikia jūsų priekiniai žibintai. Palikite automobilio variklį veikti ir apeikite automobilį, kad patikrintumėte, ar veikia jūsų parkavimo žibintai, posūkių signalai ir stabdžių žibintai. Jums reikės draugo ar šeimos nario, stovinčio šalia automobilio, kad patikrintų, ar veikia stabdžių žibintai. Neveikiančius žibintus nedelsiant pataisykite patikimoje automobilių serviso įmonėje. Venkite kada nors važiuoti keliu su neveikiančiu žibintu.

9. Akumuliatoriaus tarnavimo laikas

Paskutinis dalykas, kurį norite patirti, yra sugedęs automobilio akumuliatorius, kai ruošiatės vykti į svarbų susitikimą. Deja, automobilio akumuliatoriai visada blogėja laikui bėgant. Priklausomai nuo jūsų vairavimo įpročių ir akumuliatoriaus prekės ženklo, automobilio akumuliatorius paprastai tarnaus nuo trijų iki penkerių metų. Paprastiausias būdas įvertinti akumuliatoriaus veikimą yra patikrinti jo įtampą. Jei jūsų automobilio akumuliatorius turi įtampą tarp 12,4 ir 12,7 voltų, jis veikia gerai. Jei rodmenys yra mažesni nei 12,4 voltų, turite nedelsiant įkrauti akumuliatorių. Nors jums gali nereikėti keisti akumuliatoriaus kas mėnesį, jums reikės patikrinti jo veikimą. Kiekvieną kartą, kai nuvežate automobilį į dirbtuves, pridėkite akumuliatoriaus veikimo patikrą prie savo transporto priemonės priežiūros sąrašo.

10. Vairo stiprintuvo skystis

Vairo stiprintuvas yra hidraulinė sistema. Vairo stiprintuvo skystis tepa šios hidraulinės sistemos judančias dalis, todėl jums lengviau vairuoti automobilį. Jums reikės keisti šį skystį laikas nuo laiko. Vairo stiprintuvo skysčio keitimo intervalas yra apie 80 000 kilometrų arba kas dvejus metus, priklausomai nuo to, kas įvyksta pirmiau. Jei girdite garsą, sklindantį iš vairo stiprintuvo sistemos, ypač kai sukate automobilį, tai ženklas, kad jūsų vairo stiprintuvo skystis turi būti pakeistas. Padidėjęs sunkumas sukant automobilį taip pat yra tas pats indikatorius. Jei pastebite šiuos ženklus, nedelsdami nuvežkite automobilį į dirbtuves. Skirtingi automobiliai naudoja skirtingus vairo stiprintuvo skysčius. Jums reikia pasirinkti tinkamą skysčio tipą pagal jūsų automobilio markę ir modelį. Todėl šį darbą geriausia palikti profesionalams. Keičiant skystį, paprašykite mechaniko patikrinti vairo sistemą dėl nuotėkių ar sugadintų dalių.

11. Stabdžių skystis

Stabdžių skystis užtikrina, kad jūsų stabdžių sistema veiktų efektyviai. Jis tepa stabdžių sistemos judančias dalis. Tačiau stabdžių skystis taip pat kaupia dulkių daleles laikui bėgant, prarasdamas savo efektyvumą. Norėdami išlaikyti stabdžių sistemą puikios būklės, turite keisti stabdžių skystį prieš jam prarandant efektyvumą. Dauguma automobilių gamintojų rekomenduoja keisti stabdžių skystį kas ketverius ar penkerius metus. Tačiau taisyklė yra leisti savo automobilio priežiūros ekspertui ar mechanikui patikrinti stabdžių skystį kaskart, kai keičiate alyvą. Kaip ekspertas, jūsų mechanikas gali patarti, ar reikia keisti stabdžių skystį. Be to, jei pastebite, kad jūsų stabdžiai veikia neįprastai arba girdite keistus garsus iš stabdžių, nedelsdami nuvežkite automobilį į dirbtuves. Problema gali būti maža stabdžių skysčio lygis. Leiskite mechanikui arba automobilių priežiūros centrui patikrinti ir, jei reikia, pakeisti stabdžių skystį.

12. OBD 2 diagnostinė patikra

Joks transporto priemonės priežiūros sąrašas nėra baigtas be OBD 2 diagnostinės patikros. OBD reiškia „On-Board Diagnostics”. Tai kompiuterinė sistema, kuri stebi tokių svarbių dalykų kaip išmetamųjų dujų ir variklio veikimą. OBD 2 diagnostinė patikra suteikia jums išsamų analizę apie:

  • Oro temperatūrą,
  • Aušinimo skystį
  • Alkūninį ir kumštelinį velenus
  • Variklio sūkius
  • Padėtį
  • Kelių greitį
  • Akceleratorių

Laikykite tai prevencine jūsų automobilio sveikatos patikra. Ji tiksliai nurodo, kas yra negerai su jūsų transporto priemone. Kaskart, kai keičiate alyvą, paprašykite mechaniko atlikti OBD 2 diagnostinę patikrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *