Vairuotojo pažymėjimas – tai oficialus dokumentas, kuris patvirtina, kad asmuo turi teisę vairuoti tam tikros kategorijos transporto priemones. Vairavimas be teisės Lietuvoje yra rimtas kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį numatytos griežtos baudos ir kitos sankcijos. Šiame straipsnyje aptarsime, kokios yra baudos už vairavimą be vairuotojo pažymėjimo, kokios papildomos pasekmės gali kilti ir kokie atvejai traktuojami kaip šis pažeidimas.
Kokios yra baudos už vairavimą be vairuotojo pažymėjimo?
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus, vairuoti transporto priemonę be teisės yra rimtas pažeidimas, kuris gali būti vertinamas keliais būdais:
1. Vairavimas be teisės, nes neturite vairuotojo pažymėjimo
Jeigu asmuo niekada nebuvo išlaikęs vairavimo egzaminų ir niekada negavo vairuotojo pažymėjimo, jis negali teisėtai vairuoti jokių transporto priemonių. Toks pažeidimas gali užtraukti baudą nuo 300 iki 600 eurų. Be to, policija gali nuspręsti laikinai konfiskuoti automobilį.
2. Vairavimas neturint galiojančio vairuotojo pažymėjimo
Jei vairuotojo pažymėjimas buvo atimtas dėl tam tikrų pažeidimų (pvz., vairavimo išgėrus ar kitų Kelių eismo taisyklių pažeidimų), ir asmuo vis tiek vairuoja, jam gresia bauda nuo 450 iki 700 eurų. Taip pat gali būti taikoma transporto priemonės konfiskacija.
3. Vairavimas su sustabdyta teise vairuoti
Asmeniui, kurio teisė vairuoti buvo laikinai sustabdyta (pvz., dėl eismo taisyklių pažeidimų ar nepraėjus medicininės patikros), gali būti taikoma bauda nuo 300 iki 600 eurų. Taip pat gali būti konfiskuota transporto priemonė, net jei ji priklauso kitam asmeniui.
4. Jaunuolis, neturintis teisės vairuoti
Jei asmuo, neturintis vairuotojo pažymėjimo, yra jaunesnis nei 18 metų, atsakomybė gali tekti jo tėvams ar globėjams. Tėvams gali būti skiriama bauda nuo 100 iki 300 eurų.
Papildomos pasekmės už vairavimą be vairuotojo pažymėjimo
Vairavimas be galiojančio vairuotojo pažymėjimo gali turėti ne tik finansinių pasekmių, bet ir kitų rimtų padarinių:
1. Transporto priemonės konfiskavimas
Vienas iš griežčiausių būdų, kuriuos gali taikyti policija, yra transporto priemonės konfiskavimas. Tai ypač aktualu tiems, kurie vairuoja be teisės pakartotinai arba po to, kai teisė vairuoti buvo atimta. Transporto priemonė gali būti konfiskuota net jei ji priklauso kitam asmeniui – pvz., draugui ar šeimos nariui.
2. Atsakomybė eismo įvykio atveju
Jei vairuojate be teisės ir įvyksta eismo įvykis, atsakomybė už žalas gali būti daug didesnė. Draudimo bendrovė gali atsisakyti išmokėti draudimo išmoką tiek jums, tiek kitam eismo dalyviui, jei nustatoma, kad vairavote be teisės. Tokiu atveju vairuotojas gali privalėti padengti visas avarijos metu padarytas žalas savo lėšomis.
3. Teisės vairuoti atėmimas ilgesniam laikui
Jeigu vairuojate be teisės, ir šis pažeidimas kartojasi, jums gali būti atimta teisė laikyti vairavimo egzaminus ilgesniam laikui. Tai gali apsunkinti galimybę ateityje gauti vairuotojo pažymėjimą ir pradėti vairuoti teisėtai.
Kaip išvengti atsakomybės?
Norint išvengti baudų ir kitų sankcijų, svarbu laikytis kelių pagrindinių taisyklių:
- Laikykite vairavimo egzaminus ir gaukite vairuotojo pažymėjimą – tik išlaikius reikiamus egzaminus ir gavus teisę vairuoti, galite teisėtai vairuoti transporto priemonę. Be to, būtina laiku atnaujinti pažymėjimą, jei jo galiojimo laikas baigiasi.
- Laikykitės KET ir išvenkite pažymėjimo praradimo – siekiant išvengti vairavimo teisės atėmimo, svarbu laikytis visų Kelių eismo taisyklių. Vengiant dažniausiai pasitaikančių pažeidimų, tokių kaip greičio viršijimas ar vairavimas apsvaigus nuo alkoholio, galite išsaugoti teisę vairuoti.
- Neskolinkite automobilio tiems, kurie neturi teisės vairuoti – jei automobilį paskolinate žmogui, kuris neturi teisės vairuoti, rizikuojate, kad automobilis gali būti konfiskuotas. Todėl visuomet įsitikinkite, kad asmuo, kuriam paskolinate savo automobilį, turi galiojančią teisę vairuoti.