Visi žinome, koks nemalonus gali būti pelėsis. Jis dulkėtas, tvankus, dvokia ir gali sugadinti puikų picos gabalėlį. Kaip ir būtų dar viena priežastis nekęsti šio grybo, kai kurios pelėsių rūšys gali būti mirtinos žmonėms, jei jos įkvepiamos ar praryjamos. Jūsų automobilis tikriausiai yra paskutinė vieta, kur tikėtumėtės rasti pelėsį, tačiau tai puiki aplinka grybų augimui. Pelėsis klesti drėgnose, šiltose vietose, o tai dažnai apibūdina netvarkingus automobilius. Keletas būdų, kaip pelėsis gali atsirasti jūsų automobilyje, yra:
- Skysčio išpylimas ant grindų (vandens, sulčių, kavos).
- Langų atidarymas lietingu oru.
- Aukštas drėgmės lygis.
- Automobilio laikymas drėgnoje garaže.
- Drėgnų drabužių palikimas ant sėdynių.
- Potvynio padaryta žala.
Problema ta, kad pelėsis plinta oru ir todėl gali greitai išplisti. Kuo ilgiau lauksite, tuo sunkiau bus išspręsti problemą. Laimei, jums nereikia išleisti daug pinigų, kad atsikratytumėte pelėsio automobilio viduje. Vietoj to, su šiek tiek laiko ir pastangų, galite tai padaryti patys! Štai kaip.
Kaip pašalinti pelėsį iš automobilio
Pirmiausia: niekada neturėtumėte kovoti su pelėsiu be tinkamos apsaugos įrangos. Būtinai apsirenkite kombinezoną, guminius batus, gumines pirštines, veido kaukę ir apsauginius akinius prieš pradėdami. Dabar, kai esate pasiruošę, paruoškite savo automobilį pašalindami bet kokius galimus pelėsio šaltinius. Tai gali būti šlapi maudymosi kostiumai, sporto krepšiai, sėdynių užvalkalai ir grindų kilimėliai. Palikite juos šalia, kad galėtumėte vėliau su jais susitvarkyti. Taip pat norėsite pastatyti automobilį atviroje, saulėtoje vietoje. Nuleiskite langus ir leiskite viduje vėdintis. Tai sumažins jūsų šansus įkvėpti pelėsio sporų. Galiausiai, esate pasiruošę sunaikinti pelėsį. Norėdami tai padaryti, pasirinkite vieną iš šių metodų:
1) Baltasis actas
Kaip paaiškėja, distiliuotas baltasis actas gali būti labai veiksmingas prieš pelėsį. Kadangi jis yra šiek tiek rūgštus, actas sunaikina pelėsio sporas ir sumažina jų grįžimo tikimybę. Be to, jį galima naudoti ant įvairių paviršių, tokių kaip oda ir vinilas.
- Ištraukite savo patikimą baltąjį actą ir praskieskite jį vandeniu. Labai pelėsiui užkrėstose vietose galite naudoti tiesioginį baltąjį actą.
- Tuomet užtepkite mišinį ant pelėsio dėmių su šluoste arba purškimo buteliuku.
- Švelniai patrinkite ir palikite apie dvidešimt minučių.
- Galiausiai, naudokite šlapio ir sauso vakuuminį siurblį, kad pašalintumėte negyvą pelėsį.
Vienintelis šio metodo trūkumas yra tas, kad actas turi ypač stiprų kvapą. Tačiau galite jo atsikratyti, purškiant oro gaiviklį automobilyje arba palikę duris atidarytas, kad kvapas natūraliai išnyktų.
2) Neioduota druska
Druskos vanduo dehidratuoja pelėsio sporas, ištraukiant vandenį iš jų membranų, taip jas badant ir žudant. Tačiau turėtumėte žinoti, kad greičiausiai nieko nepasieksite, tiesiog barstydami žalią druską ant pelėsio. Druska turi būti tirpale.
- Pradėkite nuo paviršiaus pelėsio pašalinimo dulkių siurbliu.
- Sumaišykite druską su vandeniu kibire. Įsitikinkite, kad tirpalas yra pakankamai koncentruotas.
- Naudokite purškimo buteliuką arba kempinę, kad užteptumėte druskos vandenį ant pelėsio dėmių. Nepamirškite aplinkinių vietų, kurios gali turėti kelias pelėsio sporas.
- Palikite automobilį tiesioginėje saulėje (jei įmanoma) ir leiskite paviršiui išdžiūti. Tai turėtų palikti plutos likučius.
- Galiausiai, nuvalykite pelėsio likučius vandeniu arba naudokite dulkių siurblį.
Vėlgi, yra nedidelis šios pelėsio gydymo trūkumas. Druska yra korozinė ir gali pažeisti odą. Be to, turėsite atsižvelgti į druskos dėmes. Tai nėra geriausia gynyba prieš pelėsį, bet galite ją naudoti, jei neturite nieko kito po ranka.
3) Gvazdikėlių aliejus
Tradiciškai gvazdikėlių aliejus naudojamas dantų skausmams ir virškinimo problemoms malšinti, tačiau jis taip pat yra stiprus antiseptikas. Todėl gvazdikėlių aliejus gali atakuoti pelėsio sporas ir sumažinti tolesnį augimą. Jums reikia tik ketvirtadalio arbatinio šaukštelio gvazdikėlių aliejaus už litrą vandens.
- Pirmiausia išsiurbkite paveiktą vietą.
- Gerai sumaišykite gvazdikėlių aliejų, kad susidarytų tirpalas, tada užtepkite nedidelį kiekį ant pelėsio dėmių.
- Kai išdžius, išvalykite vietą ir jūs baigsite.
Labai sunkiais pelėsio augimo atvejais galite sumaišyti kelis lašus gvazdikėlių aliejaus su šiek tiek kepimo sodos. Užtepkite jį su dantų šepetėliu ir gerai patrinkite vietą. Kai paviršius išdžius, galite jį nuvalyti.
4) Kepimo soda
Kalbant apie kepimo sodą, daugelis ją vertina dėl puikių valymo savybių. Tačiau, kalbant apie pelėsį ir pelėsį, šis virtuvės produktas yra ne mažiau veiksmingas. Be to, jis veikia kaip puikus oro gaiviklis. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai pabarstyti kepimo soda ant pelėsio dėmių ir palikti ją dvidešimčiai minučių. Kepimo soda sugeria bet kokią perteklinę drėgmę, paliekant miltelių likučius. Galite naudoti kepimo sodą vieną arba derinti ją su baltuoju actu, kad gautumėte dar stipresnius rezultatus.
5) Specialūs valymo priemonės
Jei nesijaudinate dėl organinių ingredientų naudojimo, galite investuoti į specialų produktą, kad pašalintumėte pelėsį iš automobilio. Tik atsiminkite, kad kai kurie iš šių valymo priemonių gali turėti toksiškų cheminių medžiagų. Todėl turite jas naudoti atsargiai ir tiksliai laikytis instrukcijų. Svarbiausia, patikrinkite, ar produktas yra saugus naudoti ant odos ir vinilo.
Kada kreiptis į profesionalą dėl pelėsio automobilyje?
Kai kuriais atvejais pelėsis gali išlikti nepaisant daugybės valymo seansų. Tai yra, kai turėtumėte kreiptis į patikimą automobilių detaliavimo įmonę arba pelėsio šalinimo specialistą pagalbos. Jei nesate tikri, kada kreiptis į specialistą, atkreipkite dėmesį į šiuos pagrindinius įspėjamuosius ženklus.
- Juodos, žalios arba baltos dėmės, išsisklaidžiusios purslų pavidalu.
- Nuolat augantis pelėsis, kurio negalite išvengti.
- Ilgai išliekantys pelėsio kvapai, net po intensyvaus valymo ir dulkių siurbimo.
- Galvos svaigimas, pykinimas ar dusulys būnant automobilyje arba po išlipimo.
- Trapūs ir lužtantys oro sąlygų sandarikliai.
Kaip išvengti pelėsio atsinaujinimo
Pelėsis nėra pageidaujamas vaizdas niekur, ar tai būtų jūsų namai, ar jūsų automobilis. Paklauskite bet kurio, kas patyrė pelėsio protrūkį, ir jie jums pasakys, koks sunkus yra šalinimo procesas. Kaip jau turbūt supratote, pelėsio valymas iš automobilio nėra lengva užduotis. Viena klaida ir visas jūsų automobilis gali užsipildyti pelėsio sporomis, todėl jums bus neįmanoma sėsti už vairo. Kai susidorosite su pelėsio užkrėtimu, nenorėsite, kad jis sugrįžtų. Laimei, yra daugybė dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte pelėsio augimą savo automobilyje. Tai apima mokymąsi:
1) Sumažinti drėgmę
Pernelyg didelė drėgmė yra pagrindinis įtariamasis beveik kiekvienu pelėsio augimo atveju. Taigi geriausia, jei apsaugosite savo automobilį nuo drėgno oro, kiek tai įmanoma. Vietoj to, kad jį laikytumėte atviroje vietoje, padėkite jį į garažą ir naudokite vandeniui atsparų dangtį, kad jį apvyniotumėte.
2) Užsandarinkite visus langus
Jei visiškai neuždarysite automobilio langų, paliksite mažas angas dulkėms, šiukšlėms ir pelėsio sporoms. Įsitikinkite, kad jūsų langai yra sandariai uždaryti, kad pelėsio sporos nepatektų vidun.
3) Niekada nevalgykite automobilyje
Tai gali būti šiek tiek sunku įgyvendinti, tačiau mes primygtinai siūlome nustoti valgyti automobilyje. Taip yra todėl, kad maisto trupiniai ir sulčių išsiliejimai yra puikus pagrindas pelėsio augimui. Jei mėgaujatės maistu automobilyje, būtinai iš karto išvalykite bet kokius išsiliejimus.
4) Valykite ir dezinfekuokite automobilio vidų
Automobilių savininkai dažnai pamiršta rūpintis savo transporto priemonės vidumi. Pirmiausia turite dezinfekuoti savo automobilį kokybišku antimikrobiniu produktu, kad pašalintumėte bet kokias likusias pelėsio sporas. Taip pat nuvalykite durų rankenas, užraktų mygtukus, vairą ir šildymo, vėdinimo bei oro kondicionavimo sistemas, kad būtų užtikrinta maksimali apsauga.

Automobilių entuziastas ir technikos žinovas, rašantis apie įvairias transporto sritis: nuo naujausių automobilių apžvalgų ir charakteristikų iki motociklų bei vairavimo mokyklų rekomendacijų. Jo tekstuose gausu praktinių patarimų, techninių įžvalgų bei naujienų iš automobilių pramonės. Ypač domisi variklių technologijomis, autoservisų paslaugomis ir automobilių priežiūra, siekdamas padėti skaitytojams priimti geriausius sprendimus.